Współczesne lakiery stosowane w samochodach są stosunkowo cienkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku pojawienia się widocznych defektów istnieje możliwość wykonania naprawy w warsztacie lakierniczym lub na własną rękę. Oba rozwiązania mają zagorzałych zwolenników i przeciwników, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.
Naprawa lakieru samochodowego samodzielnie
Lakierowanie jednego elementu nadwozia przez profesjonalnego lakiernika samochodowego kosztuje kilkaset złotych. Trudno się więc dziwić, że wiele osób w poszukiwaniu oszczędności decyduje się przeprowadzić naprawy samodzielnie. Prace należy rozpocząć od zakupu dobrego zestawu naprawczego. Najlepsi producenci oferują swym klientom kompletne zestawy, zawierające m.in. odtłuszczacz, lakier, podkładowy, bazowy oraz bezbarwny. Dodatkowo w pudełku znajduje się papier ścierny o różnej gradacji oraz panel natryskowy przeznaczony do weryfikacji otrzymanego koloru. Przed rozpoczęciem działań warto zapoznać się instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Naprawa lakieru za pomocą zestawu naprawczego wymaga pewnych zdolności manualnych, dlatego zaleca się ją przeprowadzać osobom z doświadczeniem w tego rodzaju pracach. Naprawa polega na dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu regenerowanej powierzchni. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do podkładowania, lakierowania bazą oraz lakierem bezbarwnym. Osobom początkującym zaleca się zacząć swą przygodę z zestawem naprawczym od usuwania niewielkich rys i uszkodzeń w mniej widocznych miejscach nadwozia.
Naprawa lakieru samochodowego u lakiernika
Wbrew pozorom wykonywanie napraw lakierniczych nie jest zadaniem łatwym. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie przeprowadzić tego rodzaju czynności, powinien odwiedzić warsztat lakierniczy, który najprościej znaleźć przez internet pod hasłem typu lakiernictwo kielce. Na taki krok warto również zdecydować się w przypadku posiadania stosunkowo nowego auta, ponieważ nieprofesjonalne działania na własną rękę mogą doprowadzić do obniżenia jego wartości. Nawet jeżeli efekt wizualny będzie zgodny z oczekiwaniami mierniki grubości lakieru, z których korzystają potencjalni nabywcy, z pewnością wskażą miejsce naprawy. W takiej sytuacji trudno będzie w sposób wiarygodny wytłumaczyć kupującemu, z czego wynikają wykryte nieprawidłowości. Warto pamiętać, że lakierowanie nadwozia auta to proces, który wymaga także stabilnych warunków atmosferycznych. Nieodpowiednia temperatura lub wilgotność powietrza mogą wpłynąć na wytrzymałość nałożonej powłoki. Osoby, którym zależy na trwałości i jakości, powinny korzystać z usług profesjonalnych warsztatów. Samodzielne prace naprawcze zaleca się przeprowadzać właścicielom aut, którzy oczekują szybkiego efektu przy niskim nakładzie środków finansowych.