Czemu służy czaprak?
Czaprak jest niezbędnym sprzętem, który musi posiadać każdy jeździec. Prawidłowo dobrany czaprak zapobiega powstawaniu ran i obtarć przy pracy pod siodłem. Istnieją różne rodzaje czapraków, w zależności od dyscypliny jazdy konnej, na przykład czapraki do jazdy ujeżdżeniowej czy czapraki skokowe. Dzieli się je również na rozmiar, gdyż czapraki na kuce będą mniejsze niż na duże konie. Czaprak nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale również może sprawić, że koń będzie prezentował się profesjonalnie i sportowo, na przykład podczas zawodów. Czapraki zazwyczaj wykonane są z filcu, bawełny czy polaru. Niektóre czapraki posiadają paski, pomagające utrzymać popręg w jednym miejscu, co zapewnia dodatkową ochronę przed otarciami.
Czapraki wszechstronne:
Osoby, które nie zdecydowały się jeszcze na dyscyplinę jeździecką, bądź osoby jeżdżące po prostu rekreacyjnie powinny używać czapraków wszechstronnych. Czapraki te są najczęściej oznaczane symbolem VS. Są one odpowiednie pod siodła wszechstronne. Czaprak wszechstronny jest odpowiedni również do niskich skoków lub dla początkujących ujeżdżeniowców. Czapraki wszechstronne są średniej wielkości dzięki czemu można również je wykorzystać do wyjazdów w teren. Są nieco grubsze niż czapraki skokowe.
Czapraki skokowe:
Czapraki skokowe w sklepach oznaczone są często symbolem SR. Wykonane są pod siodła skokowe, na kształt tak zwanej „łezki”. Zatem przednia część czapraka jest nieco wysunięta do przodu, a tylna jest nieco ucięta. Sprawdzą się w trudnych warunkach skokowych, gdzie ważny jest komfort konia. Czaprak skokowy jest również znacznie grubszy niż ujeżdżeniowy. Jego zadaniem jest ochrona zwierzęcia przed otarciami, zminimalizowanie nacisku na jego grzbiet, oraz lepsze trzymanie siodła dzięki paskom, w które należy wsadzić przystuły. Czapraki skokowe dzięki swojemu kształtowi mogą zapobiec większym zabrudzeniom, które zdarzają się podczas zawodów w mokry dzień. Dzięki nim koń będzie prezentował się elegancko i sportowo.
Czapraki ujeżdżeniowe:
Czapraki ujeżdżeniowe używane są pod siodła ujeżdżeniowe. Oznaczone są symbolem DL. Są one znacznie cieńsze niż czapraki skokowe i wszechstronne. Mają kształt prostokąta. Ich zadaniem jest ochrona końskiego grzbietu przed naciskiem oraz ochrona siodła przed potem. Tybinki czapraków ujeżdżeniowych są nieco dłuższe niż innych rodzajów czapraków, aby jak najlepiej dopasowywały się do siodeł ujeżdżeniowych. Odpowiednio dobrany czaprak ujeżdżeniowy ułatwi także cyrkulację powietrza pomiędzy końską skórą a siodłem.