Sypiania to miejsce, gdzie regenerujemy nasze siły po dniu pełnym pracy i wyzwań. Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko, a sercem łóżka jest materac. To właśnie on sprawia, że budzimy się wypoczęci, po prostu dobrze wyspani.

Jak wybrać idealny materac?

Tak naprawdę nie ma uniwersalnego materaca, który odpowiadałby każdemu. Dlatego nie da się kupić idealnego materaca bez testowania. To, co pasuje naszym znajomym niekoniecznie musi pasować nam. Najlepiej kupować materace do łóżka stacjonarnie, dzięki temu będziemy mogli go przetestować. Połóżmy się na materacu i sprawdźmy, czy jest nam po prostu wygodnie. Warto trochę powiercić się na materacu. Przyjąć nasze ulubione pozycje. Jeśli jest nam wygodnie, to oznacza, że jesteśmy na dobrej drodze do znalezienia odpowiedniego materaca.

Do testów warto też wykorzystać własną rękę. Jeżeli możemy ją swobodnie płaską dłoń pomiędzy płaszczyznę materaca a swoje plecy i zostaje jeszcze dużo wolnej przestrzeni, materac jest najprawdopodobniej za twardy. Natomiast jeśli nasze plecy całkowicie zapadają się w materac, to prawdopodobnie leżymy na za miękkim materacu. A zatem jak wybrać materac o idealnej twardości? Ręka powinna idealnie pasować do przestrzeni między plecami, a płaszczyzną materaca.

Na jaką twardość materaca warto postawić?

Twardość materaca bardzo łatwo można sprawdzić. Wystarczy kierować się odpowiednimi oznaczeniami:

  • H1 to materace miękkie, idealne dla osób o wadze do 60 kg, także dla dzieci,
  • H2 to materace średnio miękkie, w sam raz dla osób o wadze od 50 do 80 kg
  • H3 to materace średnio twarde, zdadzą egzamin w przypadku  osób o wadze od 80 do 100 kg lub lżejszych
  • H4 to materace twarde, dla które osób ważą  powyżej 100 kg.

Jeśli znajdujemy się na granicy dwóch twardości, to po prostu musimy zdecydować, na jakim materacu wolimy spać bardziej twardym czy miękkim. Gdy borykamy się z jakimiś dolegliwościami, na przykład ze schorzeniami kręgosłupa, to wybór materaca należy zawsze skonsultować ze specjalistą. Źle dobrany materac może pogorszyć nasz stan zdrowia. 

A jaki materac wybrać dla dwojga?

Podstawowa kwestia, to wybór pomiędzy dwoma oddzielnymi materacami i jednym na całe łóżko. W tym przypadku konieczny jest kompromis. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko własne preferencje, ale też upodobania partnera. Jeżeli różnice są bardzo wyraźne to dobrym pomysłem jest zakup dwóch oddzielnych materacy do spania. Warto jednak zadbać, żeby oba miały tę samą wysokość. Dzięki temu będzie nam się wygodniej spało we wspólnym łóżku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here