Kotyliony, nazywane również kokardami państwowymi stanowią nieodłączny element świąt narodowych Polaków. W obecnej formie kotyliony mają przeważnie postać koła o średnicy około 5 cm. Zewnętrzny okrąg kokardy o czerwonej barwie otacza biały środek, symbolizujący Orła białego, obecnego w polskim godle.

W sklepie okolicznosciowy.com.pl znajdą Państwo szeroki wybór kotylionów. Oferujemy nie tylko najprostsze, biało-czerwone kokardy i wstążki, ale również rozety z przypinkami. Wśród przypinek dostępne są wzory z godłem Polski, konturem naszego państwa oraz polską flagą. Ponadto, w asortymencie znajdują się kotyliony ze wzorem nawiązującym do setnej rocznicy ważnego historycznego wydarzenia – Bitwy Warszawskiej.

W poniższym artykule postaramy się krótko przybliżyć historię kokard narodowych oraz temat prawidłowego ich noszenia. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na https://okolicznosciowe.com.pl/jak-kiedy-i-gdzie-mozna-nosic-kokarde-narodowa-lub-kotylion/.

Historia kotylionów

Jak się okazuje, tradycja przypinania kotylionów rozpoczęła się niedługo po uznaniu biało-czerwonych barw jako narodowe, co miało miejsce pod koniec XVIII wieku. Od tego czasu przyjęty wygląd naszej narodowej kokardy znacznie się zmienił. Aż do lat 30. XIX wieku żołnierze Wojska Polskiego przypinali w całości białe kotyliony do czapek, dopiero w późniejszych latach zastąpiły je kokardy dwukolorowe.  Były noszone między innymi przez powstańców uczestniczących w rewolucji krakowskiej w 1846 r., powstańców styczniowych, wojska Legionów Polskich oraz Polaków walczących w powstaniu wielkopolskim w 1918r.

Obecnie narodowe kokardy noszone są przede wszystkim 11 listopada, w Święto Niepodległości oraz w Święto Konstytucji 3 Maja.

Jak poprawnie nosić kotylion?

Absolutną podstawą, o której musimy pamiętać przypinając sobie kotylion, jest to, by upewnić się, że nie jest w żadnym miejscu zabrudzony – jest to w końcu nasz narodowy symbol, który należy traktować ze szczególnym szacunkiem. Kokardę zawsze nosimy przypiętą po lewej stronie klatki piersiowej, na wysokości serca. Dodatkowo w Święto Niepodległości należy zadbać o uroczysty strój galowy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here