Fizjoterapię zalicza się do nauk o metodach leczenia środkami naturalnymi, które są oparte na różnych formach energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka. Chodzi głównie o ruch, ale także bodźce chemiczne, mechaniczne, kinetyczne, termiczne, świetlne i elektryczne. Każdy lekarz zajmujący się tą dziedziną medycyny dąży do udzielenia pomocy chorym w zakresie rozwijania, utrzymywania i przywracania maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych.
Cel fizjoterapii
Fizjoterapia obejmuje szereg zagadnień związanych z leczeniem ruchem oraz zabiegami, które stanowią podstawę rehabilitacji leczniczej. Podczas leczenia pomaga się pacjentom odzyskać sprawność ruchową. Poza tym dąży się do tego, by osoba poddająca się zabiegom mogła odzyskać siły. Czasami głównym celem jest złagodzenie bólu. Dzięki temu osoba chora z czasem wznawia codzienne czynności związane z pracą zawodową czy innymi dziedzinami życia. Warto zauważyć, że w naszym społeczeństwie funkcjonuje określenie fizjoterapii jako synonimu rehabilitacji. Trzeba jednak wiedzieć, że są to dwa odrębne określenia. Rehabilitacja obejmuje działania mające na celu przywrócenie pacjentowi zdrowia fizycznego i psychicznego. Natomiast fizjoterapia, to zasadniczo zwalczanie bólu i pomoc w odzyskaniu sprawności. Osiąga się to różnymi sposobami.
W czym pomaga fizjoterapia?
W fizjoterapii wykorzystuje się bodźce fizyczne, takie jak woda, ciepło, światło czy pole magnetyczne. Za ich pomocą dokonuje się różnego rodzaju zabiegów. Może to być masaż leczniczy, obejmujący pewne techniki nacisku. Innym działaniem jest kinezyterapia, w którym ruch jest wykorzystywany jako środek leczniczy. Natomiast terapia manualna (więcej informacji: https://osteomedic.com.pl/terapia-manualna) opiera się na szczegółowym badaniu i obejmuje pracę ze stawami, oraz tkankami miękkimi i nerwowymi. Fizjoterapia jest bardzo pomocna, gdyż pozwala złagodzić lub usunąć ból oraz zapobiega nawrotom nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą bardzo uprzykrzyć życie. Poza tym poprawia wydolność organizmu, pomaga wrócić do zdrowia po zabiegach operacyjnych, a także usprawnia układ ruchowy i poszczególne narządy organizmu.
Metody lecznicze
Fizjoterapeuci często zalecają różnego rodzaju ćwiczenia, których celem jest poprawa sprawności i mobilności. Mogą one obejmować cykliczne chodzenie lub pływanie. Zazwyczaj stosuje się je po przebytej operacji lub urazie. Innym sposobem na wsparcie organizmu mogą być ćwiczenia wykonywane w ciepłej, płytkiej wodzie. Trzeba przy tym pamiętać, że woda znakomicie rozluźnia i wspiera mięśnie oraz stawy, zapewniając jednocześnie opór, który pomaga w stopniowym wzmacnianiu konkretnych części organizmu. Fizjoterapeuta może też udzielać porad, które uświadomią pacjentowi, jak ważna jest aktywność fizyczna podczas powrotu do zdrowia.