System nagród i kar stanowi integralną część wychowania dziecka. Choć nie wszyscy rodzice się do niego przyznają, to każdy z nich w większym, bądź mniejszym stopniu czerpie z korzyści, które przynosi. Słowa uznania ze strony osób, które są dla dziecka autorytetem motywują je do nauki, a także wyrabiają wzorce właściwego postępowania. Niemniej jednak nagroda zawsze powinna być adekwatna do osiągnięcia, a także zrozumiała dla małego człowieka.

Zasady mądrego nagradzania dzieci, a także podopiecznych w szkołach

System nagradzania oprócz tego, iż stanowi  jedną z metod wychowawczych, jest również doskonałym środkiem motywacyjnym. Bez względu na to czy nagrody wprowadzone są w domu, czy w szkole, należy je dostosować do wieku oraz sytuacji, w której pragnie podkreślić się jej znaczenie. Dla dziecka nagroda nie powinna być celem samym w sobie. Zarówno rodzić, jak i pedagog poprzez system nagród powinien przyzwyczajać dziecko, iż wraz z wiekiem pewne wykonywane przez nie czynności stają się obowiązkiem.

W psychologii powstał termin system żetonowy. Oznacza nagradzanie dziecka za każde dobre zachowanie. W ramach nagrody może otrzymać przypinkę oznaczającą punkt. Po zebraniu ustalonej liczby punktów dziecko może otrzymać nagrodę. W sytuacji, w której zachowa się nieodpowiednio punkty zostają odbierane. System żetonowy jest niezwykle skuteczny. Umiejętne wyjaśnienie zasad sprawia, iż dziecko wie za co otrzymuje punkty, a także z jakiego powodu są odbierane.

Wzorowy przedszkolak, pacjent, człowiek – czym nagradzać dzieci?

Specjaliści wykazali skuteczność metod wychowawczych, które wykorzystują system nagród. Na rynku dostępne są elementy, które doskonale sprawdzą się w przypadku systemu żetonowego. Rodzice, którzy pragną wykorzystać go w codziennym życiu powinni pamiętać, iż dziecko można nagrodzić jedynie po zakończeniu zadania. Doskonałą nagrodą mogą okazać się mini kotyliony w intensywnych kolorach, a także metalowe przypinki. Każdy z wymienionych elementów można kompletować zarówno na ubraniu, a także dedykowanym albumie. Z kotylionów szczególnie chętnie korzystają pediatrzy i pielęgniarki, które wykonują szczepienia okresowe. Nauczyciele w szkołach coraz częściej sięgają po specjalne mini chorągiewki, których zbieranie może podwyższyć ocenę z zachowania, a nierzadko wpłynąć na ocenę semestralną.

System nagród w tym system żetonowy, przypomina zbieranie sprawności w harcerstwie. Nie chodzi w nim o modelowanie dziecka według swoich upodobań, lecz wyeliminowanie niepożądanych zachowań, które nie są akceptowane w społeczeństwie. Jednym z takich zachowań może być przeklinanie lub niesprzątanie pokoju. Aby dziecko mogło świadomie przystąpić do systemu nagradzania, rodzice powinni w zrozumiały sposób przedstawić na czym polega wdrażana przez nich metoda, a także ustalić punktację  i doprecyzować liczbę zachowań proporcjonalną do wieku dziecka. Przypinki, a także kolorowe kotyliony są niezwykle przydatne, gdyż mogą być wykorzystane wielokrotnie przez dzieci w różnym wieku.

Warto przeczytać: http://www.serial-e.pl/na-wspolnej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here